نظرسنجی

فروش آنلاین

روغن بزرک

" روغن بزرک"

 • مقدمه:

            #تخم کتان که به نام تخم بزرک نیز شناخته می شود، در غرب کانادا رشد میکند. بعضی از محققان معتقدند که این روغن مهمترین مکمل تقویت کننده سلامت در کنار چند ویتامین است. در واقع تقریبا هر سیستم بدن، میتواند از خواص طبیعی آن بهره مند شود. این ماده حاوی اسیدهای چرب امگا3 حدودا 50% بیشتر از روغن ماهی میباشد. در کنار فواید فراوان آن برای سیستم بدن، استفاده موضعی آن نیز برای درمان پوست و موی سر موثر میباشد. امروزه از این ترکیب در محصولات مراقبتی نیز یافت میشود. یکی از این محصولات موثر، #لوسیون ضدریزش  و تقویت موی درمالیست میباشد. این لوسیون دارای فرمولاسیون جدیدی می باشد که این روغن را به عنوان ترکیبات اصلی خود دارد. در این مقاله به تاثیرات این روغن بر پوست و موی سر میپردازیم.

 • پوست:
 • کمک به برطرف کردن چین و چروک پوست

پوست از پروتئین ساخته شده و به پروتئین نیاز دارد تا سلامتی خود را حفظ کند. امگا 3 در روغن کتان، با کمک به بهبود سلول های پوست، ظاهر چین و چروک را مسدود می کند.

از طرفی، پوست خشک باعث افزایش چروک و خطوط ریز در پوست میشود. اما با این حال محتوای پروتئینی و چربی روغن بزرک برای جلوگیری از چین و چروک و همچنین کاهش انها بسیار کارآمد است. استفاده موضعی از ان میتواند سلولهای پوست را ترمیم و تعمیر کند.

در یک تحقیق توسط دونالد رودین، پوست کسانی که روغن بزرک را برای یک تا چهار ماه استفاده کردند، "بافت پوستشان، بهبود یافته" قوی تر و قابل ارتجاع بود.

همچنین این روغن میتواند رطوبت را به پوست بازگرداند و مقدار رطوبت را در پوست خشک نگه داری کند.

 • درمان اگزما، پسوریازیس و آکنه

یکی از اختلالات شایع پوستی، اگزما میباشد. که باعث ایجاد پوست خشک، قرمزی و خارش پوست میشود. همچنین ممکن است تاول نیز زده شود. اسیدهای چرب ضروری در روغن دانه بزرک باعث بهبود الاستیک و بافت پوست میشود.

مطالعات زیادی صورت گرفته است که نشان میدهد، اسید های چرب امگا3، و امگا 6، میتوانند به کاهش بیماری های پوستی مانند اگزما، آکنه، و پسوریازیس کمک کنند.

روغن کتان، برای درمان پسوریازیس، بیماری پوستی استفاده می شود که در آن پوست ملتهب و تحریک می شود. در پوست فرد مبتلا به پسوریازیس، ترکیبات باعث التهاب بسیار بیشتر از حد نرمال است. پسوریازیس با کمبود اسید چرب ضروری (EFAs) مانند امگا 3 ارتباط دارد. روغن کتان که به صورت موضعی کاربرد دارد، ممکن است اسیدهای چربی را برای مهار کردن ترکیبات موجود در بدن که سبب التهاب میشود، فراهم کند.

خلاصه ای که توسط گروه پوست در دانشگاه بهداشت کانتیکت ارسال شده است، در مورد خواص درمانی پوست، امگا 3 و اسیدهای چرب امگا 6، اسید لینولئیک و اسید آلفا لینولنیک (هر دو در روغن های کتان یافت می شود) گزارش شده است. آنها ادعا می کنند که این اسید های چرب به کاهش التهاب پوست کمک می کند و زخم را بهبود می بخشد. انها بیان میکنند مه این اسید های چرب می توانند برای شرایط پوستی متعدد، از جمله آکنه، درماتیت، پسوریازیس و ... مفید باشند.

 • درمان زخم های جزئی:

روغن تخم کتان میتواند به بهبود زخم های جزئی مانند سوزش، برش و سوختگی و یا گزش کمک کند. در یک مطالعه در سال 2017 که در مجله طب سنتی آفریقا منتشر شد، اثر روغن دانه کتان بر روی زخم های سوختگی در خرگوشهای نیوزلند را مورد آزمایش قرار داد. نتایج حاصل از این آزمایش نشان داده است که زخمهایی که با این روغن درمان شده اند، دوره درمان بهبود یافته تر و کوتاه تری را نسبت به بقیه که درمان نشده اند و یا با وازلین درمان شده اند داشته است و هیچ عوارض جانبی هم ندارد.

 • جلوگیری و کاهش آسیب نور خورشید و سرطان پوست

آنتی اکسیدان موجود در تخم کتان دارای غلظتی بالا میباشد. به طوری که میتواند پوست را دربرابر رادیکال های آزاد و اشعه UV محافظت کند.

تحقیقات زیادی وجود دارد که روغن تخم کتان میتواند از بافتهای پوستی در برابر تابشهای خورشید محافظت کند. این امر در کاهش تمام آسیبهای پوستی ناشی از قرار گرفتن در معرض نور خورشید است را شامل میشود. آنتی اکسیدانهای بالای این روغن نیز با رادیکالهای ازاد پوست مبازره میکند که به نوبه خود به جلوگیری از سرطان پوست کمک میکند.

 • بهبود رنگ پوست

قرار گرفتن در معرض نور خورشید، آلودگی و استرسهای روزمره، باعث میشود که پوست صورت کدر و تیره شود. روغن بزرک به دلیل خاصیت ضد التهابی بالا، وجود خاصیت آنتی اکسیدانی، و خواص آبرسانی باعث بهبود کیفیت و رنگ پوست میشود.

همانند مورد گفته شده، به دلیل دارا بودن امگا3 بالا، خواص آنتی اکسیدانی، و سایر خواص، باعث کاهش تولید ملانین در بعضی قسمتهای پوست مانند ناحیه زیر چشم میشود. که کمک به کاهش تیرگی پوست شده است.

 • کاهش پیدایش سلولیت

با افزایش سن، تولید کلاژن کاهش می یابد. اما مصرف تخم بزرک باعث افزایش تولید کلاژن میشود. تغییرات ساختاری در بافتهای پوست، مانند کلاژن ضعیف، باعث میشود که سلولیت بیشتری قابل مشاهده باشد. زیرا پوست ضعیفتر میشود و کمتر قادر به پنهان سازی بی نظمی هایی است که با چربی و بافت همبند سطحی درست زیر سطح آن پنهان میشود. روغن دانه بزرک کمک به مبازره با ظاهر شدن سلولیت ها میکند.

 •  موی سر:
 • مرطوب کنندگی مو

روغن دانه بزرک دارای مواد مغذی مانند اسیدهای چرب امگا3، پروتئین، مواد معدنی فیبر، و مواد معدنی ضروری و ویتامین E است، که هنگامی که استفاده میشود، هر رشته مو را مرطوب میکند.

 • کمک به رشد مو

 منبعی غنی از ویتامین E: میتواند به تغذیه مو و مرطوب کردن مو از پوست سر تا ریشه مو و از بالای ساقه مو تا انتهای آن انجام دهد. تغذیه مو توسط مواد معذی موجب افزایش رشد مو و افزایش قدرت مو و قابلیت ارتجاعی مو میشود.

 دارا بودن خواص آنتی اکسیدانی: میتواند باعث کاهش آسیب های رادیکال ازاد، و افزایش گردش خون در سر شود که موجب افزایش رشد مو میشود.

 متعادل کردن سطح PH پوست سر و تولید چربی: این دو عاملی هستند که به طور مستقیم بر میزان رشد مو و سلامت مو تاثیر میگذارند. این روغن پوست سر را تمیز میکند و به تقویت غدد سباسه کمک میکند. بنابراین مقدار چربی مورد نیاز برای رشد موهای سالم تولید میشود.

    در یک مطالعه در سال 2014 که روی حیوانات انجام شد، نشان داده شده است که، این روغن بر روی طول و ضخامت مو اثر مثبتی دارد. همچنین در یک مقاله در سال 2016 عنوان شده است که استفاده‌ی آن به مدت 3ماه باعث افزایش رشد مو میشود.

#لوسیون تقویت موی درمالیست دارای این ترکیب میباشد که به منظور تقویت و بهبود رشد مو، در این لوسیون قرار گرفته است.

 • درمان شوره سر

خواص ضدالتهابی روغن دانه بزرک، اثبات شده است که باعث کاهش موارد مختلف پوست سر، مانند شوره سر، و اگزما میشود. این روغن همچنین به کنترل تولید سبوم و چربی پوست سر نیز کمک میکند، که این امر موجب مبارزه با شوره سر و پوسته پوسته شدن میشود.

 • کمک به درخشندگی مو و جلوگیری از شکستگی مو

کمبود اسیدهای چرب امگا3 موجب خشکی و شکننده شدن مو میشود اما این روغن سرشار از اسیدهای چرب امگا3 میباشد که به جلوگیری از خشکی مو و شکنندگی مو کمک میکند. از طرفی غنی از پروتئین و سلنیوم میباشد، که هر دو برای رشد موی سالم و درخشندگی مو ضروری میباشند.

 • کمک به کاهش ریزش مو
  • حفظ سلامت فولیکولها:

این روغن دارای آنتی اکسیدان های بالا میباشد که برای جلوگیری از آسیب در سطح سلولی و حفظ سلامت فولیکول های مو نقشی حیاتی دارد.

  • جلوگیری از الگوی طاسی مردانه:

ترکیب لیگنان موجود در دانه بزرک این باور را به وجود اورده است که موجب کاهش تولید آنزیم 5-آلفاردوکتاز میشود در نتیجه میتوان گفت که مانع تبدیل تستروژن به DHT میشود و الگوی طاسی مردانه کم میشود و رشد مو بیشتر میشود. در سال 2014 به مدت 3 ماه روی 16 خرگوش مطالعه ای انجام گرفت. به طوری که آنها را به دو گروه 8 نفره تقسیم کردند . به گروهی خوراک کنترل شده میدادند و به گروه دیگر تخم بزرک میدادند و  نتیجه‌ی مطالعه مشاهده شد که، گروهی که تخم بزرک مصرف کردند اثر مثبتی بر طول موهایشان داشتند( با افزایش 26% در ماه سوم)

این یکی دیگر از ویژگیهای مهم این ترکیب میباشد، که باعث شده، #لوسیون ضدریزش موی درمالیست در فرمولاسیون خود این ترکیب را داشته باشد و جزء ترکیبات اصلی این لوسیون قرار گیرد.

 •  نتیجه گیری:

این روغن در واقع به دلیل وجود مواد مغذی مانند اسیدهای چرب امگا3، ویتامین E و... دارای دو خواص مهم ضدالتهابی، و آنتی اکسیدانی میباشد. این دو خواص باعث بهبود پوست و مو میشود. از جمله در کاهش ریزش مو و تقویت رویش مو نقش به سزایی را ایفا میکند. یکی از راه های استفاده از این روغن، استفاده از محصولات حاوی این ترکیب میباشد. یکی از مطمئن‌ترین راه ها، استفاده از لوسیونهای حاوی این ترکیب است، که #لوسیون ضدریزش و تقویت کننده موی درمالیست به دلیل دارای بودن این ترکیب در ترکیبات اصلی خود، در کنار بسیاری دیگر از ترکیبات مفید مانند فلاونوئید، ویتامین های A، E وC و...، یکی از بهترین گزینه‌ها می‌باشد.

 

روغن بزرک