نظرسنجی

فروش آنلاین

روغن دانه انگور

"روغن دانه انگور"

 •  مقدمه:

#روغن انگور از دانه های فشرده انگور بدست می آید. این روغن برای خواص ضد التهابی، ضد میکروبی و ضد اکسید کننده آن شناخته شده است. این خواص، همراه با مقادیر زیاد اسیدهای چرب امگا و ویتامین E موجود در روغن دانه انگور، آن را یک درمان موضعی برای پوست  و مو تبدیل کرده است. به طور مثال در شامپوی مخصوص موی رنگ شده درمالیست این ترکیب به کار رفته است. در این مقاله به فواید این روغن بر پوست و موی سر میپردازیم.

 •  پوست: 
 • کمک به درمان بروز آکنه

به علت خواص ضد میکروبی روغن هسته انگور، برخی از مردم از آن برای درمان بروز آکنه استفاده می کنند. اگر چه تحقیقی در مورد اینکه چگونه این کار را انجام میدهد، وجود ندارد، از آنجا که با حمله به باکتری که می تواند عمیقا در منافذ پوست نفوذ کند و باعث بروز آکنه شود، روغن هسته انگور می تواند پوست را تمیزتر کند.

 • یک مرطوب کننده سبک وزن

این روغن مرطوب کننده سبک است که به راحتی به پوست رطوبت میبخشد. این روغن حتی از روغن نارگیل و جوجوبا نیز سبکتر میباشد و یک مرطوب کننده غیرچرب برای پوست میباشد.

 • کنترل تولید چربی پوست

این روغن دارای لینولئیک اسید بالایی میباشد که گفته میشود منافذ مسدود شده پوست را کاهش میدهدو تولید چربی و سبوم را متعادل میسازد.

 • کمک به صافی پوست و افزایش الاستیک پوست

روغن هسته انگور در کنار تعدادی از مواد گیاهی دیگر مورد آزمایش قرار گرفته است که که ادعا می کنند، الاستیسیته و نرمی پوست را بهبود می بخشند. این تحقیق نشان داد که مواد گیاهی باعث بهبود رطوبت، نرمی میشود. روغن هسته انگور به ویتامین E و ویتامین C در پوست کمک می کند تا در حفظ و مراقبت پوست موثرتر باشد.

 • کمک به بهبود رنگ پوست

روغن هسته انگور حاوی عصاره آنتی اکسیدان قوی به نام پروآنتوسیانیدین‌های اولیگومریک است. این آنتی اکسیدان ممکن است زمانی که به طور مداوم مورد استفاده قرار گیرد، رنگ پوست را بهبود بخشد. مصرف عصاره روغن هسته انگور به صورت خوراکی نشان دهنده بهبود علائم ملاسما، یک رنگ دانه فوق العاده پوست است.

همچنین گفته میشود که این روغن توانایی روشن کردن و رفع تیرگی و سیاهی زیر چشم را دارد.

 • بازسازی کلاژن و تاخیر در چین و چروک

روغن هسته انگور دارای خواص ضدپیری است. این خاصیت کمک میکند تا به دلیل وجود پروآنتوسیانیدین‌های اولیگومریک، کلاژن ها را ترمیم کنند.اینها ترکیباتی هستند که به ریشه کنی رادیکالهای آزاد کمک میکند. از طرفی به دلیل وجود محتوای بالای آنتی اکسیدان ها، ویتامین ها، پروتئین و اسید لینولئیک باعث بازسازی سلولهای پوستی میشود.

 • کمک به حفظ پوست در برابر آسیب های خورشید

آنتی اکسیدان های قوی در روغن هسته انگور، دارای مزایای دیگری هم هستند. یک بررسی نشان میدهد که روغن هسته انگور، پوست را از جذب کامل آسیب های اشعه ی UV محافظت کند.

 • سریعا زخم ها را بهبود میبخشد

یک مطالعه منتشر شده در مجله "Free Radical Biology and Medicine" شواهدی مستند را برای تاکید این ویژگی روغن هسته انگور بیان میکند. همچنین دانشمندان اثرات این عصاره را بر موش و همچنین سلولهای پوست انسان آزمایش کردند. این اولین شواهدی است که تاکنون نشان داده است که عصاره طبیعی میتواند چنین تاثیر عمیقی را روی بهبود زخمها  داشته باشد.

 •   موی سر:
 • کمک به رشد مو

براساس یک مطالعه 1998 منتشر شده در یک آرشیو پوست، بیماران مبتلا به آلوپسی با موفقیت تحت درمان با ماساژ پوستی قرار گرفتند. در این مطالعه مخلوط چند روغن و اسانس گیاهی بود که یکی از آنها روغن هسته انگور است که نشان دهنده دارای بودن خواص افزایش دهنده رشد مو است.

در مطالعه ژاپنی، محققان به موش ها روغن هسته انگور را به عنوان درمان پوست سر و به عنوان یک تونیک دادند و رشد موی قابل توجه در هر دو جهت به چشم خورد.

 • محافظت مو در برابر حرارت و گرما

استفاده از این روغن قبل از استفاده از ابزارهای گرمایی مانند اتوی مو، باعث محافظت مو در برابر حرارت میشود.

 • جلوگیری از عفونت پوست سر و فولیکول مو

دانشمندان سالها تحقیق کرده اند و در سال 2010، دریافتند که عصاره انگور در واقع یک درمان مؤثر برای ناتوان کردن و کشتن باکتری است. برای کسانی که با ریزش مو مواجه هستند، یکی از مهم ترین چیزهایی که می توانند انجام دهند این است که پوست سر و فولیکول های مو را سالم و بدون عفونت نگه دارند که این روغن به دلیل وجود خاصیت آنتی باکتریایی باعث می شود که در درمان ریزش مو موثرتر شود و فولیکول های مو را از آسیب های جبران ناپذیر حفظ کند.

 • مبارزه با شوره سر

علل زیادی برای شوره سر وجود دارد. روغن هسته انگور نمی تواند از شوره سر ناشی از بیماری های پوستی مانند اگزما، پسوریازیس، درماتیت، تحریک قارچی، سبوره جلوگیری کند. با این حال، می تواند به مبارزه با شوره سر ناشی از یک سر پوست خشک کمک کند.

 • مرطوب کنندگی مو

روغن دانه انگور برای مرطوب کردن موها و پوست سر ایده آل میباشد مخصوصا برای موهای خشک. چرا که از روغن زیتون یا روغن نارگیل سبک تر است و موها را به حالت چرب رها نمیکند. روغن دانه انگور کمک می کند تا رطوبت در مو محبوس شود و از  تقسیم شدن تارهای مو و شکنندگی موها جلوگیری میکند. مطالعات نشان میدهد که، لینولئیک اسید موجود در این روغن، به آن اجازه میدهد که مانند یک مانع برای جلوگیری از خشکی و از دست دادن رطوبت پوست سر عمل کند. از انجایی که بعد از رنگ کردن موها، امکان خشکی مو و عدم رطوبت موها ممکن است وجود داشته باشد، درمالیست این روغن را در ترکیبات اصلی خود در شامپوی مخصوص موی رنگ شده قرار داده است.

 • تقویت مو

روغن انگور حاوی ویتامین E، و آنتی اکسیدان است که به ساختن بافت کمک می کند و اسید لینولیک، اسید چربی است که باعث رشد مو و بهبود پوست می شود. اگر موها شکننده و یا ضعیف باشد، درمان آن با روغن دانه انگور می تواند به بهبود قدرت و درخشش آن کمک کند.

 • مبارزه با آسیب های مخرب

این روغن دارای ویتامین E میباشد که به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل میکند و از تاثیرات مضر رادیکالهای تولید شده ناشی از التهابات سلولی و برخی از محصولات شیمیایی مو جلوگیری میکند. از طرفی این روغن دارای امگا 3، 6 و 9 است که مانند روغن آرگان در برابر عوامل مخرب و اشعه UV مو را محافظت میکند. درمالیست با توجه به این ویژگی روغن دانه انگور، که موها را در برابر محصولات شیمیایی مانند فرایند رنگ کردن محافظت میکند، این ترکیب را همراه با روغن آرگان و عصاره برگ و دانه انار  در فرمولاسیونی جدید در شامپوی مخصوص موی رنگ شده خود قرا داده است.

 •  نتیجه گیری:

            روغن هسته انگور دارای مواد مغذی بسیاری از جمله ویتامین E ، لینولئیک اسید و ترکیبات انتی اکسیدانی به نام پروآنتوسیانیدین‌های اولیگومریک است که بر اساس مطالعات انجام شده و تجارب بدست آمده دارای خواص بسیاری برای پوست و مو می‌باشد. اما در اکثر این مطالعات و تجارب این روغن را همراه با روغنهای موثر دیگر و یا عصاره های دیگر استفاده کردند. با توجه به فوایدی که این روغن بر روی مو و پوست سر دارد، برای کاهش موهای آسیب دیده ناشی از گرما، اشعه نور خورشید و فرایند رنگ کردن مناسب است. راحت‌ترین و مطمئن‌ترین راه استفاده از شامپوهای حاوی این روغن است، که شامپوی مخصوص موی رنگ شده درمالیست به دلیل دارای بودن این روغن در کنار روغن آرگان و دیگر ترکیبات یکی از بهترین گزینه‌ها می‌باشد.

 • منابع:
  • Assessment of viscoelasticity and hydration effect of herbal moisturizers using bioengineering techniques, Shweta Kapoor and Swarnlata Saraf, 2010 Oct-Dec
  • Potential of herbs in skin protection from ultraviolet radiation, Radava R. Korać and Kapil M. Khambholja, 2011 Jul-Dec
  • Oral intake of proanthocyanidin-rich extract from grape seeds improves chloasma. Yamakoshi J1, Sano A, Tokutake S, Saito M, Kikuchi M, Kubota Y, Kawachi Y, Otsuka F, 2004 Nov
  • Grapeseed Oil for Skin: Benefits and Uses, Medically reviewed by Debra Rose Wilson, PhD, MSN, RN, IBCLC, AHN-BC, CHT on February 7, 2018 — Written by Kathryn Watson
  • Procyanidin oligomers selectively and intensively promote proliferation of mouse hair epithelial cells in vitro and activate hair follicle growth in vivo. Takahashi T1, Kamiya T, Hasegawa A, Yokoo Y. 1999 Mar
  • Grapeseed Oil for Hair Growth- Natural, Benefits , how to use , Results & Reviews,
  • https://durablehealth.net/oils/grapeseed-oil-for-natural-hair-growth-benefits-how-to-use-results/
  • Changes in transepidermal water loss and the composition of epidermal lecithin after applications of pure fatty acid triglycerides to the skin of essential fatty acid‐deficient rats, P.J. HARTOP  C. PROTTEY First published: September 1976
  • Grapeseed Oil for Hair Growth- Natural, Benefits , how to use , Results & Reviews, https://durablehealth.net/oils/grapeseed-oil-for-natural-hair-growth-benefits-how-to-use-results/


 

روغن دانه انگور